poniedziałek, 31 lipca 2017

Potworna, MarcyKate Connolly


Nieraz człowiek ulega przekonaniu, że co nie jest podobne do tego co zna, jest nieporządane lub należy się tego pozbyć. Podobne sytuacje możemy znaleźć w powieści MarcyKate Connolly Potworna, dlatego zapraszam do dalszej lektury tej recenzji.

Miasto Bryre cierpi pod wpływem magii złego czarownika. Jego klątwa sprawia, że dziewczęta chorują i znikają bez śladu, a wszyscy mieszkańcy żyją w strachu. Nikomu nie wolno wychodzić z domu po zmroku.
Kymera jednak może działać tylko nocą, niezauważona przez ludzi. Ojciec dziewczynki twierdzi, że nie zaakceptowaliby jej skrzydeł, śrubek na szyi czy zwieńczonego kolcami ogona. Zabiliby ją. Nie zrozumieliby, że została stworzona, by ratować dziewczęta z Bryre. 
Mimo ostrożności wzbudza zainteresowanie chłopaka o imieniu Ren, który odkąd ją ujrzał, co noc zostawia dla niej przy fontannie różę. Okazuje się, że wie o ginących dziewczynkach, czarowniku i panoszącej się w mieście czarnej magii. A jego wiedza zmieni całe życie Kymery.
Przywodząca na myśl „Frankensteina” i baśnie braci Grimm debiutancka powieść MarcyKate Connolly wyróżnia się ekscytującą, oryginalną fabułą o klasycznym rodowodzie.

lubimyczytac.pl

Powieść Potworna  mogłam przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa CzyTam i nie żałuję, że wybrałam tę, a nie inną książkę. Opowiada ona o dziewczynce, która została wskrzeszona jako chimera. Ojciec stworzył ją taką, aby mogła uratować leżące niedaleko miasto Bryre przed złym czarownikiem. Kymera nie wie nic o swoim poprzednim życiu, gdyż Ojciec nie chce się z nią dzielić tymi przeżyciami. Dziewczyna musi się ukrywać w domu, gdyż jak zdążyliście się dowiedzieć z opisu, ludzie z miasteczka by jej nie zaakceptowali. Jednak po kilku dniach tzw. szkolenia Kymera wyrusza pod osłoną nocy i swojego płaszcza, na ratunek dziewczynkom, które są przetrzymywane przez czarownika w zaklętym więzieniu...

Na początku trochę się nudziłam, ale w miarę dalszego czytania coraz bardziej podobała mi się tak historia. Koniec to jedna wielka bomba atomowa, która wybucha w milisekundzie. Naprawdę nie mogę uwierzyć w to się stało na końcu. Moim zdaniem powinien być jeszcze jeden krótki rozdział podsumowujący 

Według opisu w książce jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 10 lat. Myślę jednak, że początek może owszem byłby do przeczytania przez młodszych czytelników, bo ma on kształt bajki, ale od połowy powieść staje się bardziej poważna i moim zdaniem odpowiedniejsza do młodzieży w wieku powyżej 13. Choć nie chcę nikogo tym odstraszać, bo przecież nie wszyscy mają jednakowo ukształtowaną psychikę. 

Mimo kilku niedociągnięć Potworna jest świetną książką, którą gorąco polecam. 

Potworna dostaje ode mnie 7/10 gwiazdek

Liczba stron:416
Wydawnictwo: CzyTam
Data wydania: 21 czerwca 2016

Za możliwość przeczytania książki i za zaufanie, dziękuję Wydawnictwu CzyTam. 


1 komentarz:

  1. Zupełnie nie kojarzę, ale będę mieć od teraz na uwadze :D

    Pozdrawiam!
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń

Instagram