sobota, 6 maja 2017

Podręczniki z Hogwartu, J.K. Rowling


Dziś przychodzę do was z recenzją trzech podręczników z Hogwartu, które są dodatkami do serii o Harrym Potterze. Zapraszam!Od dawna książki te nie były dostępne na rynku, jednak w końcu udało się wydawnictwu wznowić nakład w nowych okładkach, które moim zdaniem są ładniejsze od poprzednich. Przejdźmy do każdej książeczki z osobna.

Quidditch przez wieki

W tej książce zwarte jest wiele rzeczy, które są związane ze znaną grą w świecie czarodziei, a mianowicie quidditchem. Można poszerzyć swoją wiedzę o mało znane fakty z historii tego sportu, dowiadujemy się czegoś o ewolucji miotły, grach miotlarskich sprzed czasów quidditcha, o tym, ale również o naszych ulubionych drużynach. Była to dla mnie ciekawa lektura, gdyż w książkach i filmach sport ten przewijał się wiele razy, a tak naprawdę nie wiedzieliśmy, skąd się w ogóle wziął. 
Dodatkowo książka ta jest bogata w rysunki, które pokazują nam to, o czym jest mowa. 
Ja przeczytałam ją w godzinkę, gdyż nie jest to obszerna lektura, a daje wiele nowych informacji. Jednak pod koniec trochę mnie już nudziło, może temu, że jak na jedną godzinę to trochę za dużo informacji. Mimo wszystko gorąco polecam.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Tym razem mamy do czynienia z podręcznikiem, który był używany przez uczniów Hogwartu na lekcjach o opiece nad magicznymi stworzeniami. Są tu szczegółowo opisane zwierzęta, z którymi spotykaliśmy na kartach powieści, ale również te, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia. We wstępie opisane są ważne informacje związane między innymi z Klasyfikacją Ministerstwa Magii, definicją magicznego zwierzęcia i wieloma innymi sprawami ważnymi dla magizoologa. Następna część książki to wspomniane wyżej opisy zwierząt w kolejności alfabetycznej wraz z klasyfikacją MM i niekiedy rysunkiem owego stworzenia (może się przydać, gdy któregoś spotkamy, a niekoniecznie uważaliśmy na lekcjach u profesora Hagrida). Tutaj również było trochę za dużo informarcji jak na jeden raz, dlatego polecam czytać te dwie książki z przerwami. Poza tym naprawdę warto przeczytać tę książkę. 

Baśnie barda Beedle'a

To już ostatnia książka z trzech podręczników, o których dzisiaj chcę wam opowiedzieć. Tutaj mamy pięć baśni, które są opowiadane dzieciom w dzieciństwie i przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Dla czarodziei Baśnie barda Beedle'a są jak dla nas napisane przez braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena. 
Każda bajka opowiada o innej ważnej rzeczy, która może wpłynąć na późniejsze życie młodego czarodzieja. Morał każdej opowieści jest wyraźnie podkreślony i łatwo go zinterpretować, również przypisy profesa Dumbledore'a do każdej baśni są bardzo przydatne w zrozumieniu jej. Dodatkowo mamy cudowne ilustracje, które dodatkowo pobudzają wyobraźnię czytelnika. Baśnie... to dla mnie najlepsza z tych książeczek. To z niej można dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko faktów ze świata czarodziei, dlatego Baśnie barda Beedle'a polecam najbardziej ze wszystkich tych książek. 

Podsumowując, uważam, że te powieści dają nam wiele zarówno w sensie informacyjnym, jak i moralizatorskim. Oprócz ważnych informacji mamy też pouczenia, które można wykorzystać w swoim życiu. 

Podręczniki z Hogwartu dostają ode mnie 9/10 gwiazdek 

Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2017

8 komentarzy:

 1. Wydaje mi się,że jestem jedyną osobą,która nie czytała jeszcze tych dodatków.Jestem ogromną fanką Harry'ego Pottera i mam od dawna w planach wszystkie te podręczniki,ale postanowiłam,że będę kupować mniej książek i nadrabiać zaległości na półkach. :D
  Pozdrawiam!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na początku też tak miałam, ale coś nie wyszło i na promocji w Empiku kupiłam te 3 książki. :'D Czasem nie da się wytrwać w postanowieniu, jednak życzę ci powodzenia :)

   Usuń
 2. hah tez tego nei czytalam i nei wiem czy czyctac i psuc dziecinstwo xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego psuć dzieciństwo? Książki nie niszczą naszego wyobrażenia o Harrym Potterze, ale pogłębiają naszą wiedzę na temat uniwersum.

   Usuń
 3. W kwietniu przeczytałem wszystkie trzy i najbardziej spodobały mi się "Fantastyczne Zwierzęta" <3

  http://maasonpl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę kupić i przeczytać <3 Nie wiem kiedy mi się to uda, ale nie mogę się doczekać <3

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz, watro!
   Również pozdrawiam <3

   Usuń

Instagram